SİLİNDİR KAPAK SİPARİŞİ – 0216 632 32 03 – 0552 486 65 16

Silindir Kapağı nedir, ne işe yarar?

Silindir Kapağı, motor bloğunu üstten örten motor parçasıdır. Silindir kafası olarak da adlandırılır. Bu parça sayesinde motor içerisindeki parçaların dış etkilerden zarar görmesi engellenir.

Kapağı örterken silindir kapak contası kullanılır. Üstten bakıldığında bujiler, emme manifoldu ve egzoz manifoldu silindir kapağının üzerinde görülür. Otomobil motorunda tüm motor bloğunu örtecek şekilde tek bir silindir kapağı bulunurken daha büyük motorlarda her silindirin kendine ait bir silindir kapağı olabilmektedir.

Silindir kapağının kırılmalara ve çatlamalara karşı sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Özellikle kış aylarında, aşırı soğuklarda motor suyunun donması motor bloğunun korunması için kullanılan bu kapağa zarar verebilir. Silindir kapağının zarar görmesi durumunda motor bloğunda sızıntılar, kaçaklar meydana gelebilir. Araçlarda kontrol edilmesi gereken en önemli parçalardan biridir.


Silindir Kapağı arızaları nelerdir?

  • Silindir kapağının çatlaması
  • Silindir kapağının yamulması
  • Silindirdeki yanma odalarının kurum bağlaması
  • Silindirdeki sübap yataklarının kısmi olarak yanması
  • Silindir kapağında bulunan su kanallarındaki kireçlenme

Silindir Kapağı’nın Çatlaması

Kış aylarında, çok soğuk hava şartlarında yaşanan don olaylarında motor suyunun donmasıyla silindir kapağında çatlama olabilir. Bunun yanında, motor çok sıcak durumdayken radyatöre soğuk su ilave edilirse silindir kapağı çatlayabilir.

Peki silindir kapağı çatladığı nasıl anlaşılır?Bunun için en bilinen yöntem görsel olrak kontrol yöntemidir. Silindir kapağı gözle kontrol edildiğinde dış kısmında çatlak ve pas oluşumu varsa çatlama oluşmuş olma ihtimali yüksektir. Gözle görülmeyen iç kısımlarda oluşabilecek çatlaklar ise hidrolik kontrol yöntemi ile görülebilir. Hidrolik muayane aleti ile normal veya renkli su yöntemiyle bacınç vererek silindir kapağının iç kısımlarındaki çatlaklar tespit edilebilir.

Silindir Kapağı Onarılır mı?

Silindir Kapağı da diğer oto yedek parçalarında olduğu gibi onarım işlemi görebilir. Ama silindir kapağı onarılması çok da önerilen bir işlem değildir. Silindir kapağının görevini yerine getirmesini engelleyebilecek bir durumda maliyeti yüksek sonuçlar meydana gelebilir. Silindir Kapağında meydana gelen çatlama, kırılma, ezilme gibi nedenlerle önerilen işlem değişimdir.

Silindir kapak değişimi için Oto Marmara’nın uzman ekibi size bir telefon kadar yakın! 0216 632 32 03